3 sie 2017

Makro

Uwielbiam fotografować i dlatego prawie wszędzie :) biorę ze sobą taki mały, zwykły aparat. Niestety trzeba się nakombinować, żeby wyszły zdjęcia, chociaż trochę przypominające makro. Foty makro pozwalają zobaczyć to, co mało widoczne gołym okiem i dlatego najbardziej takie mnie interesują. Obiekty fotografowane w powiększeniu, wydają się być nierealne i potrafią zawsze czymś zaskoczyć.
Konik polny
Skrzyp
Irys
Larwa chrząszcza
Kwiat dyni
Odorek zieleniak
Rdest
Larwa biedronki
Poczwarka biedronki
Pluskwiak
Gąsienica
?
Ropucha
Pająk
Gruszycznik jednokwiatowy
Driakiew

Byliny

W ogródku przeważają kwiaty, które nie wymagają nadmiernej troski. Oczywiście trzeba je podlać jeśli długo panuje susza ale najważniejsze jest to, że są bylinami. Co roku cieszą oczy swoją urodą. Takim wieloletnim kwiatem jest Słoneczniczek szorstki. Kwitnie bardzo długo, od czerwca do października. Taki ''solidny'' kwiat, z twardą łodygą, nie gnie się z byle powodu. Dorasta do 100 cm, a na lepszej glebie, zasilanej obornikiem potrafi osiągnąć nawet 150cm.
Rudbekia naga to kolejny okaz który nie wymaga luksusów :)Przesadzony przyjmuje się łatwo. W jednym miejscu potrafi rosnąć nawet 30 lat. Osiąga wysokość 2 metrów ale jest pewien szkopuł ... Kładzie się, jest bardzo giętki. Wygląda tak, jakby przeżył wichury. Ta giętkość spowodowana jest ciężkimi kwiatami i dlatego trzeba go jakoś podpierać.
Dawna odmiana lilii, gwarowo nazywana smoluchem, smolinosem jest pięknym kwiatem. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Dorasta do metra. Niestety jest troszkę wymagająca. Cebulki jesienią trzeba przykryć obornikiem, ponieważ zacznie nam ''marnieć'' i w końcu przepadnie. Warto włożyć trochę wysiłku aby mieć co podziwiać każdego roku.
Floks, to kolejna roślina która jest w naszym ogródku od pokoleń. Niestety od kilu lat coś się z nią dzieje. Listki bieleją i usycha. Niewiele zostało z dawnych floksów. Dorasta do 120cm, kwitnie od lipca do września.
Piwonie są pięknie pachnącymi kwiatami. Dorastają do stu centymetrów. Kwitnienie przypada na przełomie maja i czerwca. Muszą mieć glebę zasilaną obornikiem, słoneczne lub półcieniste stanowisko, wtedy będą naprawdę piękne i dorodne.
Irysy (te które mam) dorastają do 90cm. Kwitną głównie w maju, niektóre w czerwcu. Niestety co kilka lat trzeba je rozsadzać przez podział. Należy też pamiętać o tym, aby nie sadzić głęboko i zbyt blisko siebie, bo wtedy kłącza gniją.
Mak ogrodowy wschodni może dorastać do 100 cm. Kwitnie maj - czerwiec. Musi mieć stanowisko słoneczne. Nie lubi przesadzania.
Następną byliną jest Przegorzan pospolity. Rośnie do 100 cm. To idealny kwiatek na suszę, ponieważ nie lubi nadmiaru wody i doskonale kwitnie w mocno nasłonecznionych miejscach od lipca do września. Jest też kusicielem :) Całe lato wabi pszczoły, osy itp. owady.



Ogródek

Kilka migawek z ogródka pozwoli Wam obejrzeć ozdoby z drewna, wykonane przez mojego Męża.